<

Jablíčka v různém pojetí

Podzim je čas sklizní, chladných rán, barevného listí a vůní všeho druhu. Ve školce dveře podzimu často otvírá téma "ovoce". Proto bych tuhle sekci ráda věnovala jablíčkům. Dobře se s nimi pracuje a jsou častým námetem pro dětskou tvorbu, ale samozřejmě, že veškeré náměty lze použít i na jiné druhy.

Zapouštěné jablíčko


Potřebujete: bílou a barevnou čtvrtku, lavor s vodou, vodovky, štětec, nůžky, lepidlo
Na čtvrtku nakreslete obrys jablíčka chvíli namočte v lavoru. Pak používáme vodovky a zapouštíme barvy, které se díky mokrému podkladu lépe rozpíjí. Potom necháme zaschnout a pokud se nám papír zkroutí, tak přes noc zatížíme. Jablíčko vystřineme a nalepíme na barevný papír.

Pastelové jablíčko


Potřebujete: bílou čtvrtku, suché pastely (žlutou, zelenou, červenou, hnědou, černou), obyčejnou tužku, nůžky
Na čtvrtku nakreslete obrys jablíčka a vystřihněte. Pak už záleží na fantazii - s dětmi jsme jablíčko nejdřív vyplnili žlutou barvou a do ní pak přidávali zelenou, červenou nebo obě. Pro ještě lepší efekt celé jablíčko přejeďte houbičkou nebo rukou, aby se odstíny hezky spojily. Nakonec vyplňte stopku a bubáka. Aby dílo nešpinilo můžete ho přelakovat lakem ve spreji.

Malované jablíčko


Potřeby:čtvrtka A4, štětec, temperové barvy - žlutá, zelená, červená, modrá, hnědá, černá
Nejdřív je potřeba zjistit, jakou barevnou kombinaci pro jablíčko máme v plánu a nejsvětlejším odstínem namalujeme tvar jablíčka a barvou vyplníme (tím děti učíme přemýšlet, rozeznávat která barva je nejsvětlejší, která nejtmavší...).
Poté zapojíme tmavší odstín, kterým jemně překryjeme světlejší - ideální je otřít barvu ze štětce tměř dosucha a potom teprve malovat - tím vytvoříme pocit přirozenosti.
Okolí jablíčka vyplníme modrou barvou - pozadím (děti se učí tomu, že kolem předmětů a věcí je vždy nějaké pozadí, nikdy tam mení jen bílo. Barvu na pozadí jsem volila světla modrou jelikož na ní jablíčko hezky vynikne, ale můžete vybrat i jinou barvu, ovšem pozor aby jablíčko nesplývalo.)
Nakonec jalíčku přimalujeme stopku a bubáka.

Vytrhávaná jablíčka


Potřeby: čtvrtka, tužka, nůžky, lepidlo, barevné papíry (žluté, červené, zelené, hnědé)
Na čtvrtku namalujeme jablíčko a vystřihneme.
Vybereme si barevný papír, podle toho, jaké jablíčko chceme a natrháme ho na malé kousky (výborné cvičení jemné motoriky a pohybové koordinace).
Kousky papíru lepíme na předlohu. Opět je možné míchat několik barev. Nezapomeneme na stopku a lístek. Mozaika by měla být hustá (cvičení trpělivosti a pečlivosti).

Pokud máte šikovné děti a povede se jim hodně jablíček, můžete je pomocí lepící gumy připevnit na "strom" a vytvořit tak hezkou podzimní dekoraci (další ukázku zdobení stromu najdete třeba pod odkazem "Rozkvetlý strom").