Adventní pytlíčky

Potřeby: Různě barevný filc, barevné bavlnky, jehla, nůžky, tužka, nůžky, stužka.
Z filce nastříhejte 24 proužků 17x7cm.

Filcový pruh přeložte na polovinu, do jehly navlékněte bavlnku která kontrastuje s barvou filce a vyšijte číslo (pokud si nejste jisti tak si číslo předkreslete lehce tužkou).
Ozdobným stehem sešijte strany pytlíčku.
Nastříhejte si stužku (tak aby se dala zavázat na mašličku) a vzadu ji pár stehy připevněte k pytlíčku.
Na obou koncích stužky udělejte uzlík (aby se stužka netřepila)

Pak už jen zbývá pytlíčky naplnit, zavázat a dát za okno tomu, komu mají krátit předvánoční čekání.

Adventní skříňka

Potřeby: karton formátu A4, balící papír, 24x krabička od sirek, 24x drobný korálek, různé stanioly (Já si schovávám obaly z čokoládových ozdob), lepidlo, nůžky, poloviny skořápek od vlašských ořechů.

Nejdříve slepte k sobě krabičky aby vypadaly jako skříňka se šuplíky (4 sloupce po šesti krabičkách).
Vyndejte vnitřní části a každou z nich oblepte staniolem, dovnitř na dno můžete vlepit balící papír.
Na každé čelo krabičky nalepte jeden korálek a zastrčte zpět do krabiček.

Skříňku polepte balícím papírem aby se zakryly krabičky.
Stejným balícím papírem polepte také karton a skříňku na něj přilepte.
Pak už zálleží na vás ja dílo dozdobíte - já jsem několik skořápek od ořechů obalila staniolem a přilepila ke kartonu, dvě přírodní skořápky přilepila na skříňku a lehce přetřela třpytkami. Plochu může doplnit jehličnatá větvička.

Adventní skřítci

Pokud si chcete s kalendářem trochu pohrát tak si připravte: čtvrtky, dva druhy balícího papíru, pravítko, nůžky, tužku, nůžky, lepidlo, černý a červený fix.

Nejprve si stáhněte nebo vytvořte svoje šablony.

Každou šablonu obkreslete 24x na čtrtku (šablony těla obkreslete každou 12x - liší se šířkou přední části).
Všechny díly vystřihněte.
Polovinu těl a čepic podlepte jedním balícím papírem a druhou polovinu druhým balícím papírem. Po zaschnutí opět vystřihněte.
Pomocí pravítka ohněte podél čar a slepte tělo do jakési krabičky.
Čepici přilepte zezadu k hlavě. Hlavičce přilepte knír, dokreslete oči, noc, pusu a celé přilepte na čelo krabičky.
Do hvězdiček napište fixem čísla a přilepte skřítkům pod vousy.


Inspirace čerpána z německého časopisu Basteln für Weihnachten

Obrázkový adventní kalendář

Jako dítě jsem viděla na vánočních trzích obrovský adventní kalendář. Byla to jakási deska s vánočním motivem a okénky, z nichž už pár bylo otevřených - moc se mi líbila a zrovna, když jsem si ji prohlížela, přišel chlapík se štaflemi a slavnostně otevřel okno, které náleželo onomu dni. Tuším že se tam skrýval obrázek veverky. Žádné další podrobnosti si s odstupem času nevybavím, ale zanechalo to ve mě hezkou vzpomínku a když jsem přemýšlela o adventním kalendáři pro děti, hned se mi vybavila.
Ony adventní kalendáře ve školce jsou trochu problematické - některé děti nesmí čokoládu, některé nejí bonbony a ani já nejsem zastánce velkého přísunu sladkostí. Kalendář plněný hračkami taky není úplně to pravé a tak vznikla myšlenka obrázkového kalendáře. A když už, tak aby byl velký - měl přeci jen sloužit 27 dětem.
Tehdy mi jedna hodná maminka přinesla hromadu obrázků, které našla na internetu a kalendář začal dostávat konkrétní obrysy...
Potřeby: 24 různých obrázků s vánočními motivy (pamatujte na Mikuláše a taky na pořádný stromek na 24.), žluté čtvrtky, voskovky, kopírku, žehličku, nůžky, lepidlo, tempery, 24 desek z kartonu, 24 obálek, folii nebo alobal.

Nejdřív jsem vybrala vhodné obrázky - takové, které se pak daly vystřihnout a na kopírce je zvětšila na formát A3. Pak jsem všechny obrázky vybarvila voskovkami a zažehlila (dají se vybarvit v podstatě čímkoli - voskovky jsem volila kvůli sytosti barev a také kvlůli tomu, že tempery nebo vodovky by mohly papír zvlnit).
Všechny obrázky jsem vystřihla.
Desky z kartonu jsem z jedné strany natřela temperami (místo temper se dají používat barvy které se přidávají do Primalexu). Použila jsem šest barev, na každé čtyři desky jinou.
Když barva uschnula přilepila jsem ještě obrázek.
Z druhé strany jsem je polepila alobalem, do jedné části jsem přilepila obálku a do druhé hvězdu (vystřiženou ze žluté čtvrtky)
Když byly všechny desky hotové rozložila jsem si je barevně a tématem (5. Mikuláš, 24.Stromek) a do hvězdičky napsala odpovídající číslo.


Poslední co zbývalo doplnit byly obálky. Do každé obálky jsem dala lístek s nějakou otázkou nebo úkolem.

Když přišly děti 1. 12. do školky, byly všechny desky pomocí kolíčků přichycené na záclonách podél celé třídy. Celé dopoledne přemýšlely co to asi je. Před oběděm se dočkaly - otvírala se první obálka. Když úkol splnily otočili jsme desku tak, aby byl vidět obrázek.
Druhý a vlastně každý další den hledaly to správné číslo které se bude otáčet a lámaly si hlavinky s tím, co tam asi najdou za obrázek.


Pokud hledáte kalendář pro větší množství dětí, který je pojatý malinko jinak než jen otevřít okénko a sníst čokoládu, tak třeba zkuste ten náš...