Rozpustilá vejce


Budete potřebovat: Vyfouklé vejce, různě barevnou vlnu, lepidlo, nůžky, tuž, krabičku na vejce.
Z krabičky na vejce odstřihněte spodek - tím vznikne stojánek. Z vlny nastříhejte jednotlivé vlásky - pro kluky kratší, pro holčičky delší. Uprostřed svažte a přilepte na vejce. Vajíčku pak už chybí jen obličej, který snadno dokreslíte tuží.


19.4.09

Zabalená vejce


Budete potřebovat: Krepový papír (puntíkovaný, čtverečkovaný...), vyfouklé vejce, provázek
Krepový papír nastříhejte na dostatečně velké čtverce aby do nich šla vejce zabalit. Vajíčko zabalte jako do sáčku a konce zajistěte provázkem.


19.4.09

Kašírovaná vejce


Budete potřebovat: toaletní papír, vodové barvy, štětec, vyfouklá vajíčka, rozprašovač naplněný vodou.
Papír si natrhejte na malé kousky. Vyfouklé vejce lehce navlhčete rozprašovačem a pokrývejte kousky papíru. Vlhčením k sobě papír dobře přilne a bude po uschnutí tvořit souvislou vrstvu. Až budete mít vajíčko celé zakryté tak, že ani mokrým papírem nebude prosvítat skořápka, připravte si vodové barvy. Vajíčko naposledy pořádně navlhčete rozpračovačem a zapouštějte do něj vodové barvy. Papír barvu nasákne a lehce rozpije, což vytvoří zajímavý efekt.


19.4.09

Kraslice zdobené voskem

Tuhle techniku jsem chtěla zkusit taky už nějakou chvilku a odvahu mi dodaly stránky šikulek, kde jsem na ni často narážela. Za pokus člověk nic nedá a tak jsem posbírala zbytek prázdných vajíček a pustila se do díla. Tady jsou první pokusy.


30.3.08


24.3.08

Cibuláčci

Už několik let vylepšujeme vajíčka pomocí cibulových slupek. Pokud chcete proniknout do tajů téhle techniky čtěte dál...
Potřebovat budete odmaštěná, syrová vajíčka (počet je čistě na potřebách a možnostech každého), nit, nůžky, starou záclonu nebo silonky, cibulové slupky, hrnec, misku, vodu
Do misky nasypte cibulové slupky a zalijte vlažnou vodou a nechte chvíli odstát.


Potom vezměte vajíčko a celé ho zabalte do slupek.


Ze staré záclony si nastřihejte čtverečky, do kterých pohodlně vajíčko zabalíte (já stejné čtverečky používám již několik let proto jsou hnědé a taky už mi drží tvar). Po zabalení pořádně utáhněte nití.


Až budete mít všechna vajíčka takto připravená, vložte je do hrnce (nejlíp nějakého starého - taky se vám obarví), zalijte vodou a uvařte jako když děláte vajíčka natvrdo.
Po uvaření vajíčka vyndejte, odstraňte nit a záclonovinu. Přichází nejlepší část - sundavání slupek.


Každé vajíčko je jiné a naprostý originál. Pro ještě zajímavější efekt můžete sem tam přidat i slupky z červené cibule.
Pro větší sytost barev přidejte do hrnce balíček se zbylými slupkami.
Po vystydnutí hotových vajíček je lehce potřete tukem - docílíte tím lesku.
A nezbývá než vyhlížet koledníky...


23.3.2008

Pastelková vejce jako květiny


Potřebujete: Zbytky po ořezání pastelek (nejlepší jsou plasticolorky), vyfouklé vejce, lepidlo, špejli, nůžky, kousek modelíny, zelenou čtvrtku.
Vajíčko upevněte pomocí modelíny na špejli a celé potřete lepidlem.
Posypte pastelkovou drtí a nechte zaschnout.


Ze čtvrtky si vystřihněte "listy", udělejte je dvakrát, aby bylo vajíčko oboustranné.
Listy přilepte k sobě tak, aby byly těsně pod vajíčkem a mezi nimi špejle (než zaschne, můžete zachytit kolíčkem na prádlo)
Pak zkraťte spejli nahoře, aby nepřečnívala a můžete si udělat třeba květinový záhon.


My měli barvy odřezků smíchané ze všech barev z dřívějšího tvoření, ale pokud budete ořezávat specálně na vajíčka, můžete smíchat třeba jen dvě barvy, nebo mít každé vajíčko jiné - to už záleží na fantazii.
15.3.2008

Mramorovaná vejce

Mramorování je velice jednoduchá záležitost. Potřebujete mramorovací barvy (k sehnání ve výtvarných obchodech, jedna lahvička stojí kolem 70ti korun), nádobu, vodu, vajíčka a špejle.
Návod na použití je na každé lahvičce, ale ve stručnosti - nádobu (počítejte s tím že na ní barva také přilne a už ji nejspíš neodstraníte) naplňte vodu tak, aby se do ní dalo vejce celé ponořit.
Připravte si vejce na špejli - jakým způsobem je to nejlepší zatím neporadím, jelikož způsobem který jsem použila jsme všichni vypadali jako vajíčka i my:-)) Každopádně barvy jdou špatně i z rukou, proto doporučuji použít rukavice.
Na hladinu vody nakapejte barvy které chcete použít - stačí dvě, tři kapky a pak je pomocí špejle mezi sebou propojte.
Vemte vajíčko na špejli a pomalu jej ponořte celé do vody a rychle vyjměte ven. Barva přilne ke skořápce a vytvoří krásné obrazce - z každého vajíčka máte originál.
Tahle se vajíčka podařila dětem...

Vejce se strukturou

Jelikož jsou v poslední době bílá vajíčka mírně nedostatkové zboží a vedou hnědá, chtěla jsem vymyslet nějakou techniku, která by nenásilně zakryla hnědou, byla neokoukaná a navíc ji zvládly s co nejmenší pomocí i tříleté děti. Nedávno jsem viděla vajíčka upravená strukturovací pastou se sněhovým efektem a nevypadala špatně. Jenže tahle pasta není zrovna nejlevnější a tak jsem vymyslela náhražku.
Návod na mou pastu je velice jednoduchý a levný. Budete potřebovat misku, ve které rozmícháte vodu, vybranou barvu, přisypete trochu strouhaného kokosu (původně jsem chtěla písek, ale nebyl k dispozici a navíc kokos vajíčka provoněl) a sádru, kterou přidávejte tak dlouho až dosáhnete hustší "kaše". Pokud budete mít pastu příliš řídkou tak vám steče, pokud hustou bude se s ní špatně manipulovat.
Vajíčko navlékněte na špejli a modelínou zamezte pohybu. Potom špachtličkou nanášejte pastu tak, aby zakryla celé vejce.

Po nanesení pasty nechte sádru uschnout

Mezitím si připravte řidší barvu a starý kartáček na zuby. Až vajíčka uschnou, pomocí kartáčku na ně nastříkejte barvu (viz technika použitá v Jarním obrázku).

V konečné fázi vypadá vajíčko takto (pro umocnění efektu jej můžete ještě přestříkat bezbarvým lakem)...

28.2.2008

Vajíčka "ze skla"

Tento nápad jsem poprvé zaznamenala na ovoci - potíralo se vaječným bílkem a obalovalo v cukru. Dostalo takový skleněný až zasněžený nádech a na svátečním stole vypadalo opravdu zajímavě.
Jelikož jsem člověk, který rád zkouší a hledá stále nové, přišel nápad odzkoušet to na vajíčkách.
Potřeby: vyfouklé vejce, temperové barvy, špejle, modelína, lepidlo, cukr krystal, štětce.

Nejprve si rozmíchejte tempery - nejlepší jsou pastelové odstíny. Dbejte na to, aby byla barva hustá. Dobré je také přimíchat do barvy trochu tekutého lepidla. Místo temper lze použít i akrylové barvy.
Vejce navlékněte na špejli a z obou stran jej upevněte modelínou (vajíčko pak neklouže a dobře se s ním manipuluje).
Na vejce naneste štětcem barvu a nechte zaschnout - pokud není barva rovnoměrně, tak po zaschnutí přidejte ještě jednu vrstvu. Na schnutí vajíček používám kus silnějšího polystyrénu. Špejli, na které je vejce, do něj zapíchnu.
Než barva zaschne, nasypte cukr do talířku a připravte si lepidlo a štětec.
Když je barva suchá, celé vejce potřete lepidlem (důležité je použít lepidlo, které po zaschnutí zprůhlední) a posypte cukrem.

Když lepidlo zaschne, opatrně odstraníme modelínu a vejce sundáme ze špejle. Místa, kde byla modelína, ještě dodatečně dobarvíme a pocukrujeme.

Když máme vše hotovo, můžeme vajíčkem protáhnout stužku a zavěsit jej nebo umístit do vlastnoručně vyrobeného stojánku (návod na jeho výrobu najdete v odkazu "Stojánek na vajíčko")


Vejce v černém

Tady jsou použita bílá kachní vejce, černá tuš, silná jehla a lepidlo s třpytkami.
Začalo to tím, že jsem se nadchla pro vyškrabování a jelikož nejsem troškař natřela jsem tuší všechna vejce široko daleko. Kachní jsou nejvhodnější jelikož jsou bílá, jsou větší a mají silnější skořápku než slepičí.
No a když uschla i poslední vrstva tuše, pustila jsem se do vyškrabování jehlou - na obrázku jsou tři vejce touto technikou.
Ovšem je to kapku namáhavá činnost a já nejsem zas až tak trpělivý tvor, do dalších už jsem se nepouštěla. Nastal problém co s těmi ostatními a pak mi do oka padla lepidla s třpytkami. Vzala jsem je a během chvilky bylo hotovo.
Všem co je viděli asociovaly vánoční ozdoby a od té doby jimi zdobíme velikonoční stromek...


28.1.2008