Tulipány

Tato jak jí říkám "falešná keramika" vznikla jako dárek na den matek.
Potřebovat budete: samotvrdnoucí hmotu, hnědou, zelenou, žlutou a červenou temperu, špejli, váleček, formičku květiny, záclonovinu, nůž, přírodní provázek, tavnou pistoli a bezbarvý lak.
Vyválejte ze samotvrdnoucí hmoty placku a formičkou vykrojte květinu. Zbytek placky pokryjte a přejeďte válečkem, aby se vzor otiskl do hmoty. Pak nožem vyřízněte obdélník. Do obdélníku udělejte špejlí dva otvory (na provázek) a nechte nejlépe přes noc zaschnout.

Pak natřete obdélník hnědou a květinku libovolnou temperou. Po zaschnutí připevnětě květinu horkým lepidlem k podkladu a přelakujte. Na závěr ptotáhněte provázek a je hotovo.

3.5.2009

Už podruhé jsem absolvovala ekoateliér u paní Horové, který je přímo studnicí všelijakých nápadů. Na základě její inspirace jsem s dětmi vytvořila tyto tulipány.


Potřebovat budete: červenou nebo žlutou čtvrtku, dostatečně dlouhé dřívko (já použila dřevo z vyřazené lísky), nůžky, tužku, kelímek od jogurtu (u nás to bylo od Dobré mámy které jsme schovali když ji děti měly k svačině), hnědý krepový papír a proužky zeleného papíru (pomohla nám skartovačka).
Čtvrtku přeložte a obkreslete na ni šablonu (aby byly zářezy u překladu)


Čtvrtku nechte přeloženou a podle nákresu vystřihněte - tím vznikne přeložený květ. Teď je potřeba nastřihnout zářezy. Poté květ otevřete a znikne vám uprostřed osnova, kterou propleťe tyčku. Tím je květ hotový.
Z krepového papíru vystřihněte dostatečně velký čverec a obalte jím kelímek. Kraje zatlačte do kelímku a tím odpadne jakékoli lepení. Tím vznikne květináček.
Tulipán "zasaďte" do květináče pomocí skartovaného zeleného papíru - nechtě dítě zmuchlat menší množství papíru a postupně jím obklopit tyčku - je potřeba dost pěchovat, aby tyčka dobře držela. Skartovaný papír vytvoří iluzi trávy, ale pokud nemůžete skartovat, podobně poskouží natrhaný a zmuchlaný papír.
Pak už nezbývá nic jiného než si vytvořit vlastní zahrádku...
15.3.2009